Gdy chcemy urządzić ogród warto pamiętać, że nie polega to tylko na tym żeby dobrać odpowiednie rośliny, dobrze zagospodarować teren, ale i również warto dopasować styl ogrodu do naszego domu. Jeżeli będzie on dobrze wyglądał oraz będzie funkcjonalny sprawimy, że będzie nieodłącznym elementem naszego domu i nie będziemy mieli czego się wstydzić. Powstawanie ogrodu krok po kroku może być fantastycznym przeżyciem. Możemy poczuć się niczym artyści, którzy tworzą tak naprawdę sztukę swojego życia. Bardzo często ogranicza nas przy tym wielkość działki oraz środki finansowe jednak nawet niewielki ogród może przynieść wiele frajdy.
Dbajmy o szczegóły myśląc o całości
Ważne jest przy aranżacji ogrodu, aby dopasować wszystkie szczegóły, żeby pasowały do całości naszego domu. Ogród powinien być tak naprawdę przedłużeniem stylu naszego miejsca zamieszkania. Warto przejrzeć różne style ogrodów i wybrać ten, który najbardziej dla nas pasuje. Możemy go oczywiście modyfikować aby odpowiadał on naszym potrzebom. Obecnie królują ogrody nowoczesne czy romantyczne, jednak można się zastanowić jeszcze nad stylem rustykalnym czy nawet formalnym, który cechuje się swoją prostotą i symetrią. Warto zadać sobie pytanie: Po co właściwie jest nam ogród? Czy ma on być miejscem odpoczynku, a może miejscem zabaw dla naszych pociech? Pójdźmy jeszcze w inną stronę i pielęgnujmy systematycznie ogród biorąc udział w jego życiu? Od tego będzie zależeć jak ustawimy trawniki, chodniki, altanę itd.. Trzeba wziąć jeszcze pod uwagę nasłonecznienie naszej działki. Od tych wszystkich naszych decyzji zależeć będzie czy nasz ogród będzie funkcjonalny i praktyczny.
Dbajmy o ogród jak o kolejne pomieszczenie
Jeżeli będziemy dbać o ogród jak o aranżację choćby salonu, na pewno będziemy zadowoleni z końcowego efektu. Wybranie mebli, grilla, altany, nawierzchni czy innego wyposażenia w naszym ogrodzie powinno być starannie przemyślane i dopasowane do siebie. Umieszczenie dodatkowych dekoracji może spowodować chaos w ogrodzie, więc powinniśmy mieć to na uwadze.
Przed przystąpieniem do pracy
Przed przystąpieniem do pracy w ogrodzie powinniśmy przelać swoje myśli i wizje na kartkę. Będzie to dla nas plan budowy i warto do niego dołączyć również plan działania. Pozwoli to nam na sprawniejsze i bardziej skoordynowane tworzenie ogrodu. Pamiętaj aby dokładnie sprawdzić podłoże. Na działkach gdzie wcześniej prowadzone były jakieś inne prace podłoże może być ubite i woda deszczowa nie będzie się wsiąkać. Utworzą się wtedy kałuże i niestety będą one zalewać nasze rośliny. Możliwe, że będzie konieczność drenowania ziemi. Ważne jest również pH podłoża. Większość roślin woli neutralne pH czyli o wartości 7,0. Jeżeli już wszystko to zrobiliśmy warto jest zrobić inwentaryzację sprzętu jaki potrzebujemy do pracy w ogrodzie. Wszystkie roślinki, elementy architektury czy sprzęt powinien zostać podliczony aby mieć pewność, że będzie nas na to wszystko stać.
Zabieramy się do pracy
Na początku zaczynamy od kształtowania terenu. Jak już wcześniej wspominaliśmy, gdy na działce były jakieś budowy warto drenować ziemię i sprawić aby woda deszczowa wsiąkała w ziemię. Jeżeli nie było żadnej budowy powinniśmy oczyścić ziemię z wszelkich zanieczyszczeń, usunąć darń oraz przekopać podłoże. Przy przekopywaniu warto wziąć pod uwagę wszelkie wykopy takie jak np. oczko wodne. Później przechodzimy do wprowadzenia roślin. Trzeba pomyśleć również o ramach ogrodu, aby nie przeszkadzał nam wiatr, śnieg czy wzrok sąsiada. Warto wykonać nasadzenia małych drzew czy krzewów. Potem można pokusić się o wykonanie małej architektury oraz instalacji elektrycznych i wodnych. Następnie wykonajmy ciągi komunikacyjne pomiędzy składzikiem, oczkiem wodnym czy chociażby altaną. Na końcu możemy się wziąć za sadzenie roślin.