Jaki klimatyzator wybrać? Split czy przenośny?

Klimatyzacja jeszcze do nie dawna uważana była za luksus. Obecnie jednak coraz częściej spotykamy się z klimatyzatorami w domach. Najpopularniejszymi rodzajami klimatyzatorów jest wersja split oraz wersja przenośna. Jeśli w domu bywa gorąco, warto zastanowić się nad zakupem takiej instalacji. Jednak co należy wybrać aby nie być rozczarowanym z efektów chłodzenia.

Zanim pójdziemy do sklepu po klimatyzator i zanim zlecimy firmie montaż instalacji powinniśmy się zastanowić jak chcemy schłodzić dom. Powinniśmy się zastanowić nad tym czy chcemy schłodzić wszystkie pomieszczenia czy może tylko te wybrane, takie jak salon czy sypialnia. Później zastanówmy się nad tym, czy te pomieszczenia potrzebuję chłodzenia w tym samym czasie czy może różnym. Na koniec powinien zostać wybór pomiędzy urządzeniami mobilnymi a instalacjami stacjonarnymi. Szeroki wybór w sklepach powinien sprostać naszym oczekiwaniom. Nowoczesne możliwości klimatyzatorów dostępnych na rynku pozwolą nam dokonać satysfakcjonującego wyboru.

Wybór klimatyzatora

Jeżeli chodzi o wybór klimatyzatora to do wyboru mamy dwie opcje. Może to być urządzenie przenośne lub stacjonarne, które jest montowane do ściany lub sufitu. Jest to podstawowy podział urządzeń do mieszkań czy domów.

Urządzenia przenośne są zazwyczaj jednoczęściowe. Inne nazwy, na które możemy się napotkać to monoblokowe lub kompaktowe.

Natomiast urządzenia stacjonarne to najczęściej te, które składają się z jednostek wewnętrznych jak i zewnętrznych. Klimatyzatory split maja dwie jednostki, natomiast te multisplit posiadają ich jeszcze więcej, gdyż służą do obsługi wielu pomieszczeń. Są oczywiście wyjątki. Klimatyzatory split występują w wersji przenośnej i nie wymagają stałego montażu. Są również wersje jednoczęściowe starsze, które montowane są w oknach.

Klimatyzator, zależnie od potrzeby użytkownika może schłodzić ale również i ocieplić powietrze. Z racji zachodzącej w urządzeniach kondensacji, klimatyzator usuwa z powietrza nadmiar wilgoci. Tańsze urządzenia posiadają elektryczną nagrzewnicę, jednak te droższe posiadają pompę cieplną, dzięki czemu pobierają mniej energii i są tańsze w użytkowaniu. Wybór urządzenia zależy tylko od naszych preferencji.

Wady i zalety klimatyzatora w wersji przenośnej

Wydawać się może, że klimatyzator przenośny jest bardziej praktyczny, gdyż możemy go postawić w dowolnym pomieszczeniu jakim akurat chcemy. Jednak mają one swoje wady. Ich wydajność jest stosunkowo niewielka. Dodatkowo taki klimatyzator musi być umieszczony w pomieszczeniu, gdzie można otworzyć okno. Kolejną wadą takiego urządzenia może być jego głośna praca. Przed zakupem warto sprawdzić jaki dźwięk wydaje klimatyzator. Pamiętajmy jednak, że w małym pomieszczeniu hałas może być bardziej uciążliwy niż w dużym sklepie. Możesz się również na ten temat doradzić pod adresem https://klima-poznan.pl/montaz-klimatyzacji/

Klimatyzator split to najpopularniejszy wybór

Najskuteczniejszy i pozbawiony wad urządzeń przenośnych jest klimatyzator typu split. To właśnie one cieszą się największym powodzeniem. Takie urządzenia jednak wymagają stałego montażu dwóch jednostek. Jedno w pomieszczeniu, które chcemy schłodzić, a drugie na zewnątrz. Jednostki wewnętrzne są dostępne w różnych wersjach takich jak ściennych, podsufitowych, kasetonowych, kanałowych czy stojących. Wybór zależy oczywiście od naszych preferencji. Najczęściej są kupowane jednak ścienne i podsufitowe. Obie jednostki są połączone rurami, którymi płynie czynnik chłodzący. Zaleca się aby taką instalacje montowała i napełniała wykwalifikowana osoba.

Inne ciekawe posty

One Thought to “Jaki klimatyzator wybrać? Split czy przenośny?”

  1. Cenne informacje dla początkujących w tym temacie. Dzięki za ten wpis.

Leave a Comment