Jakie materiały użyć do ocieplenia domu?

Najpopularniejsze materiały do ocieplania domu to wciąż wełna i styropian. Mają one podobny współczynnik ciepła jednak już pozostałe parametry sporo się różnią. Podobnie jest z ceną. Styropian nadal pozostaje o wiele tańszy i raczej nic nie wskazuje na to, aby coś się z tym zmieniło.

Czym jest wełna mineralna?

Przechodzi ona bardzo skomplikowany proces przed zamienieniem się w płytę lub matę izolacyjną. Powstaje ona z naturalnego surowca czyli szkła lub skały bazaltowej. Kamień lub piasek ulegają całkowitemu roztopieniu się w piecu w temperaturze około 1400 stopni. Gdy osiągnie to płynną jak lawa konsystencję, poddawane jest to rozdmuchiwaniu na cieniutkie włókienka, z których później robi się wełnę. Po nasączeniu żywicą organiczną, wełna jest formowana oraz cięta. Płyty i maty stosuje się powszechnie do wyciszeń czy ociepleń różnych elementów budynku a otuliny służą do izolacji termicznej rur.

Czym jest styropian?

Styropian to spieniony polistyren. Posiada postać białych, porowatych granulek. Najczęściej formuje się z niego płyty lub maty jednak podobnie jak wełna sprzedawanych jest również w granulkach gdzie wykorzystuje się go również jako dodatek do zapraw i tynków.

Izolacja akustyczna

Wełna mineralna ma bardzo dobre zdolności do tłumienia dźwięków zarówno powietrznych jak i uderzeniowych. Jest to możliwe dzięki swojej strukturze oraz ciężarowi. Tak więc wykonując z niej ocieplenie poprawiamy również komfort akustyczny w naszym pomieszczeniu. Bardzo często jest ona stosowana tylko i wyłącznie w tym celu (np. W studiach nagraniowych). Bardziej puszyste wełny, o mniejszej gęstości są używane do izolacji dźwięków rozchodzących się w powietrzu. Natomiast cięższe i twardsze płyty do izolacji dźwięków powstałych w wyniku uderzenia.

Styropian ma oczywiście gorsze parametry akustyczne. Zwłaszcza jeżeli chodzi o dźwięki powietrzne. Na rynku mamy wersje styropianu, które mogą tłumić dźwięki, jednak są to najczęściej te uderzeniowe.

Dyfuzyjność

Wełna mineralna jest bardziej otwarta i nie stawia oporu powietrzu. Jest jednak połączona lepiszczem jednak nadal jest bardziej przepuszczalna niż styropian. Wełna jest uznawana za materiał paroprzepuszczalny i umożliwia przenikanie powietrza oraz oddychanie ścian. Minusem wełny w tej kwestii jest to, że wolno schnie po zalaniu wodą.

Styropian jest prawie całkowicie nieprzepuszczalny.

Odkształcalność

Wełna jest bardzo sprężysta przez co jest mało podatna na jakiekolwiek trwałe odkształcenia. Styropian natomiast cechuje się mniejszą sprężystością przez co łatwiej jest go uszkodzić. Na szczęście w budynkach raczej stosuje się odpowiednie rozwiązania techniczne aby tego uniknąć i materiał ociepleniowy nie jest wystawiany na żadne siły, które mogą uszkodzić wełnę lub styropian.

Montaż

Żadne z tych dwóch materiałów nie jest ciężkie do cięcia czy szlifowania. Wadą wełny jest jednak to, że może pylić natomiast styropianu to, że może on brudzić. Ponadto w trakcie cięcia styropianu łatwo roznoszą się białe granulki gdzie lubią one przywierać do wielu powierzchni.

Gdzie co stosować?

Najlepszy rozwiązaniem przy budowie domu jest zastosowanie tego i tego materiału. Są takie elementy domu gdzie wełna jest obowiązkowym wyborem, jednak inne elementy warto ocieplić po prostu styropianem.

Wełna: wypełnienia między elementami konstrukcji drewnianych i stalowych, gdy zależy nam na ochronie przeciwpożarowej, wypełnienie wewnętrznych ścian szkieletowych czy izolacja termiczna oraz akustyczna sufitów.

Styropian: ocieplenie podłóg, ścian fundamentalnych, piwnic, tarasów oraz balkonów.

Oczywiście wełnę możemy wybrać np. Do ścian fundamentalnych jednak powyższe przykłady są przyjęte w standardowej praktyce budowlanej (oraz sa najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem).

12345 (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Inne ciekawe posty

Leave a Comment