Najbardziej wydajne i ekologiczne sposoby palenia w kominku

W rozpalaniu ognia w naszym palenisku ważna jest nie tylko technika, ale również stan techniczny kominka, czystość instalacji jak i sam opał. Właśnie dlatego zaprezentujemy tutaj podstawowe zagadnienia, które spowodują, że palenie w kominku będzie jak najbardziej wydajne i ekologiczne. Wszystkiego dowiesz się właśnie w tym artykule! Zapraszamy!

Sposób rozpalania

Ważny jest przede wszystkim sam sposób rozpalania. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że błędnie rozpala w palenisku. Jeżeli chcesz być jak najbardziej ekologiczny – przede wszystkim rozpalaj sposobem “od góry”. Największe szczapy drewna umieść na samym dole paleniska i stopniowo zmniejszaj ich wielkość. Najmniejsze kawałki ułóż na samej górze i rozpocznij rozpalanie. Taki sposób powoduje, że podczas spalania produkowana jest minimalna ilość szkodliwych zanieczyszczeń. Tradycyjny sposób powoduje powstawanie ogromnej ilości dymu, który nie tylko jest szkodliwy dla środowiska, ale również dla Twojej instalacji kominkowej. W kominku osadza się bowiem mnóstwo sadzy, która może powodować zapychanie kominka, jego przegrzewanie – a w skutek tego – awarię. Właśnie dlatego zwróć uwagę na swoją technikę rozpalania i wypróbuj tą przez nas zaproponowaną!

Konserwacja kominka

Aby palenie w kominku było jak najbardziej wydajne i ekologiczne – naturalnie nie może zabraknąć regularnych konserwacji Twojej instalacji grzewczej. Wiąże się to z systematycznym usuwaniem popiołu z paleniska, jego czyszczenie i sprawdzanie uszczelek. Jest to niezwykle ważne również dla Twojego zdrowia! Przynajmniej dwa razy w roku poddawaj kominek dokładnej konserwacji instalacji. Może tego dokonać odpowiedni specjalista. Dzisiejsze usługi dostarczane przez znanych i sprawdzonych producentów kominkowych obejmują również konserwację właśnie. Zdecyduj się na odpowiednie rozwiązanie i ciesz się wydajnym i ekologicznym paleniem w swoim kominku! W odpowiednim obchodzeniu się z kominkiem domowym pomogą także Ci spece od kominków na terenie Wrocławia https://www.komineczki.com.pl/

Odpowiedni opał

W zależności od rodzaju kominka – najczęściej wybieranym opałem jest naturalnie drewno. Jest najtańsze i wydziela stosunkowo małą ilość zanieczyszczeń. Oczywiście jeżeli posiadamy odpowiedniej jakości drewno. Musi być ono bowiem odpowiednio suche, gdyż zbyt wilgotne potrafi generować sporo zanieczyszczeń, które są jak najbardziej niekorzystne dla środowiska. Jeżeli decydujesz się na zakup drewna do opału wybieraj sprawdzone i zaufane opcje. Wówczas możesz mieć pewność, że dostarczone Ci drewno będzie najwyższej możliwej jakości. Jest to ważne dla środowiska jak i żywotności Twojego kominka. Pamiętaj o tym kupując drewno do swojego kominka!

Ekologiczne i wydajne palenie w kominku jest jak najbardziej możliwe i nie wymaga od nas większej ilości pracy. Liczy się przede wszystkim regularność w konserwacji i systematyczność w czyszczeniu. Poza tym zwracajmy szczególną uwagę na to, czym palimy w piecu. Wówczas będziemy w stanie cieszyć się ekologicznym i wydajnym kominkiem w naszym domu.

Inne ciekawe posty

Leave a Comment