Oświetlenie w salonie

Niewątpliwie oświetlenie w salonie jest wisienką na torcie przy aranżacji tego pomieszczenia. Jednak przed decyzją pojawiają się pytania: Jakie lampy do salonu? Jakie oświetlenie?. Na to pytanie powinniśmy już sobie odpowiedzieć przed remontem salonu.

Oświetlenie salonu jest bardzo ważne, bo przy odpowiednim wystroju wnętrz może wprowadzić bardzo miły nastrój do naszego pomieszczenia. Salon jest głównym pokojem w naszym domu więc ważne jest to, aby zapewnić odpowiedni w nim klimat. Zmiana oświetlenia wiąże się z poprowadzeniem nowych przewodów elektrycznych po ścianach więc potrzebne będzie ich kucie a następnie ich gruntowanie i malowanie. Warto zaplanować więc to z głową.

Jaki rodzaj oświetlenia?

Do wyboru mamy kilka rodzajów. Oświetlenie sufitowe sufitowe (lampy, żyrandole, plafony), ścienne (kinkiety) oraz zwykłe lampy podłogowe czy stolikowe. Wybór nasz powinien zależeć od tego jak chcemy zaaranżować nasz salon. Co raz popularniejsze są światła LED w kinkietach, które możemy podczepić praktycznie wszędzie. Do sufitu, listw podłogowych, wnęk, półek itd.. Ważne jest to aby kinkiet był tak schowany aby nie był zauważalny dla oka.

Jakie światło?

To jakie światło wybierzemy do naszego salonu sprawi jak będziemy się w nim czuć. Co raz częściej odchodzi się już od żyrandoli na suficie. Bardziej idzie się w kierunku światła rozproszonego lub punktowego. Popularne są oczywiście kinkiety LED, które możemy ustawić według naszych upodobań lub oświetlenie punktowe (np. Halogeny), które pozwolą nam oświetlić ścianę, sufit, obrazy czy pamiątkowe zdjęcia. Możemy tym stworzyć odpowiedni nastrój, dzięki któremu będziemy mogli się zrelaksować po ciężkim dniu pracy.

Jakie mamy potrzeby?

Przed wyborem oświetlenia warto jeszcze pomyśleć nad tym czy potrzebne nam jest światło nad stołem jadalnym. Jeżeli taki mamy warto wstawić tam lampę sufitową tak, aby nie oświetlała tylko głów domowników oraz żeby nie raziła nikogo w oczy. Lampy stolikowe przydadzą się dla osób, które lubią wieczorami czytać książki. Wybór dobrej lampy z pewnością będzie dodawał uroku naszemu salonowi. Jednak ważne jest to aby nie kierować się tylko wyglądem – oświetlenie ma być funkcjonalne dla każdego domownika. W strefie relaksu warto też zastanowić się nad oświetleniem ściennym. Zamontowane na ścianach kinkiety będą dawały niezbyt jasne, rozproszone światło, które będzie odpowiednio budowało nastrój w naszym pomieszczeniu.

Reflektory

Dobrym rozwiązaniem na oświetlenie salonu jest także użycie reflektorów. Pozwolą one nam na pokazanie tego co chcemy pokazać w pomieszczeniu oraz ukryć to czego nie chcemy ujawniać. Można niby bez problemu manewrować. Różnorodność reflektorów pozwala na dostosowanie tego oświetlenia do typu aranżacji salonu.

12345 (7 votes, average: 4,57 out of 5)
Loading...

Inne ciekawe posty

Leave a Comment