Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Wiele osób decyduje się na inwestycję w instalację fotowoltaiczną ze względu na obniżenie rachunków za prąd. Jakość pracy systemu oraz jego niezawodność w dużej mierze zależy od wyboru odpowiednich ogniw. Poniżej dowiesz się jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych oraz czym się od siebie różnią.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Oczywiście panele fotowoltaiczne są najważniejszym i podstawowym komponentem systemu fotowoltaicznego w zachodniopomorskim. Razem z falownikiem tworzą one system, który przekształca energię słoneczną w elektryczną o takich samych parametrach, jak ta, która płynie z sieci. Zasada działania paneli fotowoltaicznych jest taka sama, niezależnie od ich rodzaju. Jeśli na panel pada promieniowanie słoneczne, dochodzi do wzbudzenia elektronów oraz ich wejścia na wyższy poziom energetyczny. Następnie wytwarza się napięcie elektryczne. Prąd stały, który trafia do falownika jest przetwarzany na prąd zmienny.

Panele fotowoltaiczne odpowiadają więc za pobór energii ze słońca oraz jej przetworzenie w energię elektryczną. To, ile energii będziemy mogli czerpać zależy od tego, jakie jest nasłonecznienie oraz jakie zostały zastosowane ogniwa fotowoltaiczne.

Obecnie rozróżnia się panele ze względu na typ materiału, z którego zostały one wykonane. Warto także uwzględnić w tym podziale ich dodatkowe właściwości.

Panele polikrystaliczne

Charakteryzuje je przede wszystkim lekko niebieska barwa. Mają one ogniwa złożone z wielu kryształów krzemu. Powstają w procesie, gdzie topi się ze sobą kilka krzemowych bloków w bardzo wysokiej temperaturze. Później powstaje jedna duża bryła, którą można pociąć na cienkie plastry.

Wyróżnia je sprawność na poziomie około 15%, wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz żywotność do 25-30 lat. Oczywiście po tym okresie panele mogą nadal być sprawne, jednak ich wydajność znacznie spada. Warto dodać, że są one w bardziej atrakcyjnej cenie niż panele monokrystaliczne.

Panele monokrystaliczne

Są one zdecydowanie najnowocześniejszymi wersjami ogniw fotowoltaicznych. Warto jednak pamiętać, że cechują się one także wyższą ceną. Dzięki temu jednak otrzymujemy o wiele sprawniejsze panele fotowoltaiczne, czyli na poziomie 15-19%. W ten sposób otrzymujemy więcej wyprodukowanego prądu z mniejszej powierzchni. Prezentują się one bardzo elegancko, jednak oczywiście nie wszyscy zwracają uwagę na wygląd paneli.

Panele monokrystaliczne są najchętniej wybieranymi panelami na rynku. Każde ogniwo w tych panelach powstaje z pojedynczego kryształu krzemu. Elektrony więc mają tutaj więcej miejsca do poruszania się, przez co wytwarzamy więcej energii.

Panele z krzemu amorficznego

Jest to najmniej chętnie wybierany rodzaj paneli fotowoltaicznych na dach domów. Posiada on najsłabsze parametry techniczne. Charakteryzują się sprawnością na poziomie 6-10%. Ich żywotność jest szacowana na około 10 lat. Pomimo tego, że są lekkie oraz tanie, nie wystarczają na zasilenie całego gospodarstwa domowego.

Podsumowanie

Jak widzicie, wybór rodzaju paneli fotowoltaicznych również jest bardzo ważny podczas inwestowania w przydomową elektrownię słoneczną. Najczęściej wybierane są panele monokrystaliczne. Jeśli zależy nam na niższej cenie warto zastanowić się nad panelami polikrystalicznymi. Najtańsze są panele z krzemu amorficznego, jednak nie są one polecane gospodarstwom domowym.

Inne ciekawe posty

Leave a Comment