Typy farb specjalistycznych

Farby malarskie mogą być modyfikowane przez substancje chemiczne dzięki czemu zmieniają swoje właściwości. Mogą więc one być użyte do konkretnych funkcji. Odróżniamy takie farby specjalistyczne jak farby na plamy i zacieki, przeciw pleśni, higieniczne, magnetyczne, projekcyjne i podkładowe. Czym one się charakteryzują?

Farba na plamy i zacieki

Jest to farba, która izoluje trudne do usunięcia plamy oraz zabrudzenia. Stosuje się ją na zacieki wodne, tłuszcz, zabrudzenia z kawy, dymu papierosowego, smarów czy sadzy. Stanowi ona warstwę odcinającą farbę podkładową. Czy to będzie tylko wierzchnia czy finalna warstwa to bez różnicy. Najczęściej jednak kładzie się dodatkowo farbę emulsyjną albo mineralną. Farba ta dobrze kryje oraz jest przyczepną warstwą. Można ją stosować na różnego rodzaju tynki oraz na cegły, beton i płyty. Jest odporna na wilgoć oraz zapobiega rozwojowi mikroorganizmów.

Farba przeciw pleśni

Zwane są również farbami pleśniobójczymi, grzybobójczymi czy antygrzybicznymi. Są to specjalne substancje powłokotwórcze, które zapobiegają rozwojowi pleśni i bakterii. W składzie tej farby często znajdziemy cząsteczki srebra i cynku. Używa się ją na oczyszczoną już z poprzedniej pleśni ściany. Farba ta ma za zadanie nie tylko zwalczać pleśń ale i również nie dopuścić do jej ponownego powstania. Tworzy ona paroprzepuszczalną powłokę, która sprawia, że ściana oddycha. Często jest ona również odporna na wilgoć oraz szorowanie na mokro. W sklepach znajdziemy takie farby, które dostosowane są do każdego pomieszczenia. Zazwyczaj mają one kolor biały, są bezzapachowe i warto na nie później nałożyć farby dekoracyjne.

Farba higieniczna

Jest to kategoria farb specjalistycznych, która jest używana w miejscach o wysokim rygorze higienicznym. W składzie zawierają one takie środki jak cynk, miedź czy srebro, które mają zwalczać bakterie i grzyby. Często dodawane są również składniki hydrofobowe, czyli takie, które odpychają wodę. Najczęściej pokrywa się nią szpitale, ośrodki zdrowia, sklepy spożywcze, szkoły czy placówki gastronomiczne. Farby higieniczne można często czyścić i to nawet środkami chemicznymi.

Farba magnetyczna

Farba magnetyczna to najczęściej farba lateksowa albo akrylowa. Dodaje się do niej cząsteczki żelaza. Zyskuje ona wtedy gładką powierzchnię, która jest zdolna przyciągać magnesy. Efekt ten może być wzmocniony dzięki zastosowaniu drugiej warstwy. Zazwyczaj farby te mają ciemny kolor ze względu na żelazo. Według zaleceń producenta trzeba zastosować bezbarwny impregnat jednak można również pokryć ją dodatkową warstwą farby emulsyjnej.

Farba projekcyjna

Farba projekcyjna pozwala na komfortowe oglądanie obrazu, który jest wyświetlany przez rzutnik. Najczęściej są to farby akrylowe, które dają efekt gładkiej powierzchni. To co ważne to trzeba najpierw pokryć ścianę warstwą farby projekcyjnej a dopiero potem użyć farbę finalną. Najczęściej farby te sprzedawane są w kolorze białym, szarym oraz grafitowym. Pochłaniają one światło.

Farba podkładowa

Farby podkładowe reprezentują trzy grupy. Pierwszą stanowią farby winylowe, lateksowe i akrylowe, które stosuje się do zakrycia trudnych plam i innych zabrudzeń. Drugą grupą są farby akrylowe lub lateksowe, które są przeznaczone do renowacji. Są one wzbogacone o włókna zbrojne dzięki czemu można nimi odnowić ściany i sufitu z rys i pęknięć. Ostatnią grupą farb podkładowych są farby gruntujące. Są one dużo tańsze od farb malarskich i dlatego bardzo często używa się ich jako warstwę podkładową przed nałożeniem farby właściwej. Dzięki temu zużyjemy mniej farby wierzchniej i zaoszczędzimy pieniądze. Farby gruntowe tworzą powłokę, która zmniejsza chłonność podłoża oraz poprawia przyczepność farby. Dzięki temu łatwiej będzie nam rozprowadzać farbę właściwą.

12345 (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...

Inne ciekawe posty

Leave a Comment